Jaké IQ váš pes?

iq

Psi mají měřitelné IQ stejně jako lidé, naznačuje nejnovější výzkum z londýnské School of Economics and Policital Science.


Výzkum, publikovaný v časopise Intelligence, se zaměřil na to, zda je psí inteligence podobně měřitelná jako u lidí. Když má člověk průměrné IQ, tak to znamená, že má na dobré úrovni všechny kongitnivní funkce - kdo dělá dobře jeden typ činnosti, tak je velmi pravděpodobné, že bude i jinou činnost vykonávat v pořádku.

Výzkumníci vytvořili "prototyp" IQ testu psy. Do výzkumu zapojili 68 Border kolií. Testy byly zaměřené na navigaci (jak dlouho trvalo psovi najít jídlo, které bylo skryté za různými překážkami), posouzení, zda mohou rozpoznat rozdíl mezi množstvím potravin, a také se zkoumalo, jestli jsou schopni sledovat objekt, na který člověk ukazuje.

Zjistilo se, že psi, kteří uspěli dobře v jednom testu, mají sklon být lepší i v dalších zkouškách. Kromě toho, jak rychle danou zkoušku provedli, tak byla vysoká i pravděpodobnost dobrého výsledku.

Doktor Mark Adams, jeden z vědců, kteři vedli výzkum, řekl, že "provedené testy byl jen první krok k tomu, abychom vytvořili spolehlivý IQ test pro psy."

Vzhledem k tomu, že testovaný vzorek psů byl sestavený jen z jednoho plemene, nebyly rozdíly tak markatní. Další výzkumy budou v brzké době následovat.

Zdroj: ScienceDaily

e-max.it: your social media marketing partner